Torty urodzinowe i ich historia.

Nie jest do końca jasne skąd pochodzi tradycja tortu urodzinowego, istnieją dwie główne teorie na ten temat jednak nie jest powiedziane ze którakolwiek z nich jest zgodna z prawdą. Pierwsze teoria głosi, że torty urodzinowe wywodzą się od greków, którzy piekli okrągłe torty mające na celu imitować wyglądem księżyc ku czci swej bogini księżyca Artemis. Na torcie umieszczali dodatkowe świece aby ich upieczony księżyc lśnił jak ten prawdziwy. Druga teoria głosi, że twórcami tortu urodzinowego były ludy germańskie. Piekli oni słodkie okrągłe ciasta i umieszczali na środku nich świece która miała oznaczać światełko życia.
Tort urodzinowy stanowią integralną część obchodów urodzin w kulturze zachodniej od połowy XIX wieku. Niektóre obrzędy i tradycje, takie jak śpiewanie piosenek urodzinowych, związane z urodzinami ciasta są wspólne dla wielu zachodnich kultur. Tradycja dodawania zapalonych świec do góry tort urodzinowy pochodzi z XVIII wieku w Niemczech. Jednak ciasta warstwowe i rocznice urodzin sięgają do starożytnych Rzymian. Tradycja tortu urodzinowego rozwijała się stopniowo razem z postępem kulinarnym. Wstępnie takie rarytasy jak tort urodzinowy były tylko przywilejem bogaczy dziś tradycja tortu urodzinowego jest powszechna dla wszystkich imprez urodzinowych na zachodzie.

W XVII wieku, tort urodzinowy miał już mniej lub bardziej współczesną postać. Jednakże te wyszukane ciasta, który posiadał wiele aspektów współczesnej ciasta (takie jak warstwy i dekoracji), dostępne były tylko dla bardzo bogatych. Ciasta urodzinowe stawały się coraz bardziej popularne w wyniku rewolucji przemysłowej, materiały i narzędzia stał się bardziej zaawansowane i bardziej dostępne.
Dzielenie tortu urodzinowego najczęściej poprzedzone jest śpiewaniem piosenki urodzinowej (u nas Sto Lat lub Happy Birthday w krajach anglojęzycznych). Sposób śpiewania piosenki urodzinowej posiada tez wiele wariantów w zależności od kultury np. w Urugwaju podczas śpiewania trzyma się solenizanta za ramie lub kładzie mu rękę na głowie. W Nowej Zelandii natomiast po odśpiewaniu klaszcze się tyle razy ile kończy się lat plus jedno klaśnięcie na szczęście.

Torty najczęściej dekorowane są świecami stożkowymi zabezpieczonymi specjalnymi podstawkami lub po prostu wciśnięte w ciasto. W wielu krajach liczba świec jest równa wiekowi osoby, która obchodzi urodziny, czasami dodaje się jedna na szczęście. Można też spotkać się z tortami które posiadają jedna świece wetkniętą  w środek tylko dla utrzymania tradycji. Przed zdmuchnięciem świec należy pomyśleć sobie życzenie, które będzie  spełnione ale tylko gdy spełnione są dwa warunki – życzenie pozostanie tajemnica oraz gdy wszystkie świece  zgasną za jednym dmuchnięciem. Powiada się, że dym powstały w wyniku zdmuchnięcia świeczki z tortu urodzinowego zanosi nasze życzenia wprost do nieba.
Tort urodzinowy podawany jest czasami z lodami lub od jakiegoś czasu zastępowany lodami lub tortem lodowym. Ważne jest aby przynajmniej pierwsze cięcie tortu zostało wykonane przez solenizanta. Tort urodzinowy dzielony jest na wszystkich uczestników co ma oznaczać dzielenie się radością i ma odzwierciedlać gościnność i szacunek dla gości.