Niektóre tradycje są bardzo podobne w wielu częściach świata, świeczki urodzinowe życzenia,  gry urodziny, które pokazują ile  więcej może zrobić dziecko, w porównaniu do ubiegłego roku. Istnieją jednak  zwyczaje, które są znane  tylko w danym  krajów.

Afryka – ceremonie inicjacyjne. W różnych narodach afrykańskich organizowane są  ceremonie inicjacyjne dla grup dzieci zamiast urodzin. Kiedy dzieci osiągają odpowiedni  wieku uczą się na przykład  obyczajów, obrzędów oraz  pieśni i tańce z ich plemion.

Argentyna – Kiedy dziewczyny kończą 15 urodziny  tańczą  uroczystego walca z ojcem.

Aruba – dzieci w dniu swoich urodzin przynoszą do szkoły słodycze dla swoich kolegów i nauczycieli. Każdy nauczyciel daje mu   mały prezent. W tym dniu  jubilat ma prawo nosić specjalne ubrania zamiast tradycyjnego mundurka.

Boliwia –  W wieku 16 lat dziewczyna w dniu urodzin nosi białą suknię i tańczą walca z ojcem i innymi chłopcami.

Brazylia – Jubilat jest ciągnięty za ucho za każdy rok ich życia. Poza tym kroi  tort, gdzie pierwszym kawałkiem częstuje mamę. Oraz  jak w innych krajach Ameryki Południowej.
w wieku 15 lat, dziewczyna tańczy pierwszego walca z ojcem i dziadkiem. Następnie z 14 innymi partnerami na każdy rok swojego życia.

Kanada – Jubilatowi smaruje się  nos masłem lub margaryną  na szczęście. Ma to sprawić, że  wszelkie zło nie przyczepi się do niego bo jest zbyt śliski. Dodatkowo np w   Quebec osoby obchodzące urodziny otrzymuje klapsy  za każdy rok ich życia i jeden dodatkowy  na szczęście. Poza tym między warstwami toru ukrywa się monety.

Chiny –  Na pierwsze urodziny czasami rodzina na małych kawałkach papieru pisze nazwy zawodów, następnie pozwala dziecku bawić się nimi i kiedy maluch wybiera jeden papierek – ma to symbolizować jego przyszły zawód. W czasie przyjęcia urodzinowego jubilat  powinien zjeść trochę makaronu – długie nitki przedstawiają długie życie.

Dania – Za okno wystawia się flagę, aby poinformować wszystkich, ze w tym dniu ktoś w tym domu ma urodziny. Wszystkie prezenty układa się dzieciom koło łóżka, aby je zobaczyły natychmiast  po przebudzeniu.

Anglia Do tortu wkłada się  rożne symboliczne przedmioty. Na przykład jeśli w swoim kawału znajdziesz monetę będziesz bogaty. Poza tym jubilat podrzucany jest do góry tyle razy ile kończy lat.

Niemcy – Członkowie  rodziny  budzą się o świcie i zapalają świeczki na tort urodzinowy. Jest tyle świec, ile solenizant ma lat  plus jeden na szczęście.

Ghana – Spożywanych są specyficzne dania takie jak watche (brązowy ryż i fasola), sheto (czarny pieprz), mecko (papryka), czerwony ryż z wołowiną i kukurydza

Gujana – Tu tez je się specjalne potrawy. Kurczaków, kaczek lub jagnięcina curry z ryżem to główne dania na przyjęcie urodzinowe. Członkowie rodziny zwykle pieką  owoce,

Holland – Bardzo uroczyście obchodzone  są  5, 10, 15, 20, 21 urodziny, które nazywane są nazywane są „koroną” lat. Rodziny również zdobią odświętnie  jubilatowi krzesło  przy stole.

Irlandia – Solenizant  podnoszony jest  do góry nogami i spuszczany  na podłodze na szczęście. Tradycyjnie tyle razy ile ma lat plus jedno dodatkowe dające szczęście.

Izrael – Małe dziecko siedzi na krześle, podczas gdy dorośli podnoszą go do góry tyle razy ile plus jeden na szczęście.

Łotwa – Jubilat  siada na krześle i przyjaciele i rodzina podnieść krzesło jeden raz w każdym roku. Tradycyjny tort urodzinowy to żółte ciasto o nazwie „klingeris”.

Meksyk – Pinata- papierowa kukła wypełniona cukierki i zwisały z sufitu. Dzieci z zawiązanymi oczami za pomocą kija rozpijają pinatę, tak aby jej zawartość się wysypała.

Nepal– Na czole robi się znak na szczęście z  mieszanki jogurt ryż i kolor.

Norwegia -. Dziecko wybiera w klasie przyjaciela, aby a nim zatańczyć, podczas gdy reszta dzieci  śpiewa wesołą piosenkę urodzinową.

Panama – Jak w Meksyku pinata jest najważniejszy element przyjęcia. Jest  one zwykle w kształcie znaku odpowiadają temat. Wypełniony jest cukierki i confetti i jest albo uderzyć kijem czy istnieją wstążki na to ciągnąć.

Szkocja – Dziecko dostaje  funta na każdy rok życia dziecka plus dodatkowe funt na szczęście.

Republika Południowej Afryki – Kluczowe urodziny obchodzi się w wieku dwudziestu jeden lat. W tym dniu dziecko otrzymuje klucz od  rodziców jako znak, że jest gotowe otworzyć drzwi do swojej  przyszłości.

Stany Zjednoczone – Tort, świece i piosenki. Wszyscy śpiewają „Happy Birthday”, a na koniec piosenki, dziecko zdmuchuje świeczki na torcie. Jeśli zdmuchnie  wszystkie za jednym zamachem jego życzenia urodzinowe się spełniają.

Wietnam – Podobnie jak Chińczycy urodziny świętują w Nowy Rok. Noworoczno-urodzinowym podarunkiem w tym dniu jest Bao Lixi – czerwona koperta zawierająca symboliczną sumkę „pieniędzy szczęścia”. (Czerwień uważana jest za symbol szczęścia i pomyślności) przedstawiając im czerwone koperty, które zawierają „Lucky Money”, czy li xi. Koperty te są przyznawane przez dzieci, rodziców, rodzeństwa, krewnych i bliskich przyjaciół.